Plastická operace rtů, zvětšení rtů

Víčka, uši, krk, nos, rty...
 

Plastická operace rtů, zvětšení rtů - informace

 
Fotogalerie
 

Fotogalerie - S námi máte krásu na dosah ruky

 
 

Zvětšení operační - posunem sliznice s trvalým efektem

 

před zákrokem

po zákroku

Zvětšení operační - posunem sliznice s trvalým efektem
/doc/fotogalerie_img/64-184.jpg

operační zvětšení horního rtu vysunutím sliznice

před zákrokem

po zákroku

/doc/fotogalerie_img/66-186.jpg

Zvětšení operační - posunem sliznice s trvalým efektem

 

před zákrokem

po zákroku

Zvětšení operační - posunem sliznice s trvalým efektem
/doc/fotogalerie_img/164-188.jpg

Zvětšení operační - posunem sliznice s trvalým efektem

 

před zákrokem

po zákroku

Zvětšení operační - posunem sliznice s trvalým efektem
/doc/fotogalerie_img/166-190.jpg

před zákrokem

po zákroku

/doc/fotogalerie_img/168-192.jpg

 

Zvětšení rtů - Úvod

Plné červené rty jsou jedním s charakteristických znaků mladosti a krásy ženy. Naopak zužování a ztenčování rtů později zhoršené přidanými vertikálními vráskami patří k projevům stárnutí tváře. Smyslnost výrazně plných rtů, byla bezesporu podtržena takovými sexuálními symboly své doby, jako byla Marilyn Monroe a Brigitte Bardott (pařížský ret) nebo ze současných celebrit pyšnících se výraznými rty můžeme jistě uvést herečku Angelinu Jolie.

V minulosti ženy s úzkými rty měly ke zvýraznění rtů možnost použít pouze rtěnku a v případě touhy po trvalosti červené barvy rtů pak jejich tetování. Tyto metody jsou však již v dnešní době naprosto nedostačující. Ženám nyní nestačí pouhé zlepšení barvy, ale čím dál častěji žádají objemová vyplnění (zvětšení rtů) nebo rozšíření úzké červeně rtů. Proto byly vymyšleny a do praxe zavedeny nové postupy a metody (operační i neoperační), které nám umožňují takových výsledků dosáhnout. A jsme na začátku kruhu – nové metody umožňují čím dál častěji dosáhnout lepších a trvalejších výsledků a dobré výsledky zase přivádějí mnohé další a další ženy k těmto zákrokům. Čím více je těchto výkonů a žen, tím větší důvod a snaha farmaceutických firem vyvíjet další, nové, lepší a trvanlivější materiály k vyplňování rtů. Kruh se uzavírá ve váš prospěch.

Jistě jste si u této kapitoly všimli jedné skutečnosti – na rozdíl od jiných procedur se zde obracím a oslovuji pouze vás – ženy. I když zájemců mužů o kosmetické zákroky postupně jednoznačně přibývá, doposud jsme na naší klinice nezaznamenali jediného muže, který by projevil zájem o zvětšení rtů. Je to jen další nezvratný důkaz, že plné rty jsou typicky ženským znakem.

Jsem vhodným kandidátem pro zvětšování rtů?

To lze nejlépe posoudit na osobní konzultaci s odbornými lékaři CLEOPATRA CLINIC. Při ní proberete vaše představy a přání, jak by měl ret nebo rty vypadat. Vaše rty budou prohlédnuty a posouzeny ve vztahu k ostatním parametrům vašeho obličeje. Teprve poté vám budou nabídnuty přesně takové možnosti zákroku, které právě vám na základě vašich přání a také vaší anatomie a životního stylu, přinesou ten správný výsledek.

Jako u všech ostatních kosmetických zákroků budete dotázáni na vaši zdravotní anamnézu. Je třeba dopředu zjistit a vyloučit okolnosti, které by mohly způsobovat problémy (např. opakovaný výskyt oparů, aktivní či latentní kožní infekce, jizvy po úrazech, v minulosti prodělané zákroky na rtech, cukrovka, nezahojená nebo hnisavá místa po poraněních, hluboké praskliny rtů apod.). Dále je velmi důležité vyloučit alergickou nesnášenlivost na látky, které se do rtů aplikují. Většina injekcí vyplňující objem, včetně kolagenových, se nesmí aplikovat ženám těhotným. Dále není vhodné je aplikovat jedincům alergickým na hovězí produkty, pacientům trpícím autoimunitními chorobami a těm, kteří jsou alergičtí na lokální anestetika.

Stran vhodnosti zvětšení rtů z pohledu věku je dolní věkovou hranicí období ukončení růstu, tedy s ukončením puberty. Horní věková hranice je omezena pouze celkovým zdravotním stavem. Velmi často, právě z důvodů věkem ubývajícího objemu rtů, na naší klinice doplňujeme objem rtů ženám nad pětapadesát i nad pětašedesát let i více. Výhodou takového zvětšení je i korekce vertikálních vrásek horního rtu zasahujících do okraje červeně.

Plastická operace rtů - Jaké existují možnosti zvětšení rtů?

Existují tři druhy zákroku pro zvětšení rtů:

 1. Injekční zvětšení (Kolagen, Hylaform, Dermalive, Restylane, Artecoll, Bio-alcamid, vlastní tuk...)
 2. Chirurgické zvětšení - tělu cizím materiálem (Alloderm, Softform, Gore-tex, zlaté nitě aj.)
 3. Chirurgické zvětšení - tělu vlastní tkání (posunem sliznice, vlastní proužek kůže nebo jizvy)

1. Plastika rtů - Injekční metody

Injekce jsou ze všech výše uvedených metod jistě nejjednodušším zákrokem. Lze je velmi zhruba rozdělit na dvě skupiny: s přechodným a dlouhodobým (trvalým) efektem. Mezi přechodné můžeme zařadit – např. Kolagen, Hylaform, Restylane, Dermalive, Artecoll. Mezi injekce s dlouhodobým efektem – např. Bio-alcamid. Bez ohledu na výše uvedené rozdělení najdeme v každé skupině produkty, které se ještě samy od sebe budou odlišovat z hlediska délky efektu (např. přechodný efekt od 3 měsíců do 1-2 roků – 1 roku), tak rovněž i výše pravděpodobnosti vzniku alergií, granulomů a nutnosti předem otestovat kůži.

 • Kolagen

Kolagen se snadno vstříkne tenkou jehlou těsně pod povrch červeně, aniž by vždy bylo třeba lokálních anestetik. Provedení tohoto zákroku ve svodné anestézii však vylepšuje celkové pohodlí při zákroku. Kolagen se nejčastěji aplikuje na hranici (krajní linii) rtů, čímž se jim dodává jasnější ohraničení. Výsledky bývají okamžité a člověk vlastně až na mírný otok může plnit své společenské funkce ještě ten večer a bude vypadat skvěle. Při aplikaci většího množství kolagenu bývá otok zhruba 1-2 dny. Kolagenové injekce však nejsou trvalé. Protože má kolagen podobné složení jako vaše vlastní kůže, postupně se rozkládá a tělo jej přirozenou cestou vstřebá za 3-5 měsíců. Tato doba se ovšem u jednotlivců liší. Pro znovu nabytí vzhledu se musí po této době kolagenové injekce opakovat nebo doplňovat. Nevýhodou kolagenu však je, že existují také někteří lidé, kteří jsou alergičtí na samotný kolagen. Proto je nezbytnou podmínkou provedení test snášenlivosti kolagenu a počkat 28 dní před vlastním zákrokem.

Účinek: Přechodný

 • Hylaform

Je viskózní elastický gel a vyrábí se z přírodního materiálu (hyaluronan), který poskytuje kůži podporu a výplň (pružné vyplnění). Injekce je obdobná jako u kolagenu, ale není nutný kožní test a proto se může provést okamžitě. Má podobnou životnost jako kolagen – tedy v průměru kolem půl roku.

Účinek: Přechodný – v průměru půl roku.

 • Restylane

Je neživočišná stabilizovaná kyselina hyaluronová. Sestává se ze složitých (komplexních) cukrových řetězců, které byly stabilizovány pro déletrvající účinek na kůži. Výroba Restylanu je podobná výrobě inzulínu nebo antibiotik. Při kombinaci s vlastní tělesnou kyselinou hyaluronovou vytváří (zvětšuje) objem pro léčbu rtů a rovněž pro další linie a vrásky. Není třeba žádného pretestování (testování předem) a injekce se provádí stejně jako u kolagenu. Má se za to, že má déle trvající účinek než kolagen či Hylaform.

Účinek: Přechodný – v průměru půl roku.

 • Artecoll

Je roztok obsahující polymetakrylátové mikročástice. Tento roztok se vstříkne pod kůži a mikročástice jsou zapouzdřena (uzavřena) tělesnými kolagenovými vlákny a  dojde ke zvednutí a vyztužení kůže. Díky tomu je dlouhodobost účinku delší než u výše jmenovaných typů injekčních materiálů. Není třeba žádného předchozího testování, ale u některých na bolest citlivějších pacientek může vyžadovat lokální anestetikum.

Účinek: Přechodný ale velmi dlouhodobý.

 • Bio - alcamid

Je vodní roztok alcamidu. Tento preparát je určen k aplikaci těsně pod kůži nebo pod červeň rtů, ne do ní. Proto na rozdíl např. od Restylanu a Kolagenu jej není možno použít k vyplňování ostrých kožních vrásek. Pro vyplňování rtů a hlubokých propadlých zářezů v obličeji je ale ideální. A to jak díky nekomplikované injekční implantaci (vhodná konzistence), tak díky zatím nezaznamenaným alergiím nebo po aplikaci vzniklých hrudek (granulomů). Roztok alcamidu se po aplikaci do prostoru mezi červeň a sval nebo pod kůži nevstřebává, protože díky svým vlastnostem jej organismus obalí blankou a vznikne tak měkký trvalý puchýřek. Díky tomu je efekt Bio-alcamidu trvalý! Další výhodou na rozdíl od jiných trvalých injekčních implantátů jistě je, že pokud by po aplikaci vznikla nechtěná nerovnost červeně rtu, je zde šance, že by šlo punkcí část bio-alcamidu odsát. Při aplikaci je vhodné rty místně injekčně znecitlivět.

Účinek: Trvalý

 • Tuk vlastní

Vstřikování - přenos vlastního tuku je spojen s různými stupni jeho stálosti. Avšak obecně je považován za poněkud nepředvídatelný a proto se přiřazuje spíše k prostředkům s přechodným účinkem.

Tuk se získává z různých tělních míst. Nejčastěji z břicha, boků nebo partie zevních stehen, a to mikroliposukcí použitím injekční stříkačky. Oblast, ze které se bude odebírat tuk, se nejdříve místně znecitliví, a pak se tuk odsaje kanylou, pak se promyje a přefiltruje. Přefiltrovaný tuk se pak vstříkne do prostoru mezi červeň rtů a sval, aby se vytvořil plnější ret. Přestože teoreticky by se měly živé tukové buňky dobře „uchytit“ v oblasti aplikace injekce, existuje několik faktorů, které tento předpoklad komplikují. Důležitým faktorem je pohyb. Čím méně pohybu v místě, kde byl tuk aplikován, tím déle tukové buňky přežijí. Proto u velmi pohyblivých oblastí jako jsou ústa a okolní tkáně, bývá uchycení přibližně 15-20%. Proto je k dobrému efektu nutno počítat s vícenásobnou aplikací tuku s časovým odstupem. Doporučený interval mezi injekcemi při přenosu tuku je 8 týdnů. Na to se musí myslet již při odběru tuku. Tuku se tedy musí odebrat více a nadbytek se pak do další aplikace uchovává za sterilních podmínek v injekčních stříkačkách v ledničce. Jelikož se používá vlastní tuk, nehrozí zde všeobecné riziko alergické reakce. Po injekci dochází k přechodnému většímu otoku, bolestivosti a podlití. Pacienti mohou obvykle zahájit normální činnost v den zákroku, i když namáhavým činnostem a důležitým společenským povinnostem byste se měli na týden vyhnout.

Účinek: Individuální – u někoho přechodný (6-12 měsíců), jindy dlouhodobý v různých stupních.

2. Chirurgické zvětšení rtů - tělu cizím materiálem

Na rozdíl od předchozích variant chirurgicky vkládané implantáty mají výhodu, že mají trvalý nebo velmi dlouho trvající účinek.

 • Alloderm:

Toto je jeden z poměrně novějších typů implantátů. Alloderm je materiál vyráběný z lidské kůže. Získává se v tkáňových bankách, ve kterých se za přísných podmínek chirurgicky odebírá kůže mrtvých dárců. Takto získaná kůže se pak naloží do antibiotického roztoku a odešle ke zpracování. To zahrnuje odstranění pokožky (epidermis = svrchní vrstva kožních buněk) a všech buněk v dermis (kožní vrstva/corium). Zbývajícím materiálem je kolagenový rámec, který dodává kůži pevnost. Důležité je, že zde nezůstávají žádné složky, které by zapříčinily odloučení nebo zánět, tak jako se stává u nezpracovaných tkáňových transplantátů. Proto, když se Alloderm transplantuje pacientovi, tak se tento materiál (transplantát) bez problémů stane přirozenou součástí pacientovy vlastní tkáně a chová se pak jako normální zdravá tkáň.

Jsou allodermové štěpy bezpečné? V současné době výskytu AIDS, žloutenek všech typů atd. je to zcela logická otázka. Před tím, než dojde k jakémukoli zpracování kůže, podstupuje dárce kompletní prošetření ze strany tkáňové banky. Pečlivě se zkoumá a dokumentuje dárcova lékařská a společenská historie a příčina smrti. Tkáňové banky nebo certifikované laboratoře používají ověřené (licencované) testy na extenzívní testování krevních vzorků. Dárce musí být shledán negativním na hepatitidu B a C, protilátky HIV typu 1 a 2 (test na AIDS) a syfilis. Navíc je důležité si uvědomit, že lidské patogenní viry, včetně HIV, potřebují určité typy lidských buněk, aby mohly samy žít a růst. Tyto viry jsou vlastně „parazity“ buněk a nemohou bez nich přežít.  Zpracování allodermu odstraňuje všechny tyto buňky, čímž odstraňuje komponenty (složky) nutné pro přežití a přenos těchto virů. Navíc po odstranění buněk se allodermové štěpy hluboko zmrazují. Jako další bezpečnostní opatření procházejí štěpy mikroskopickými a dalšími analytickými testy jak před, tak i po zpracování, aby se vyloučila patogenní kontaminace a dosáhla se jednotná kvalita.

Jak dlouho se již alloderm používá? Používání allodermu začalo v roce 1992 pro pacienty se spáleninami a v roce 1994 přímo v plastické chirurgii. Již před několika lety bylo zaznamenáno více jak 50.000 pacientů s allodermovými štěpy.

Jaké jsou výhody allodermu? Alloderm je jediný dostupný produkt, který je schopen regenerovat normální měkkou tkáň. Jelikož se jedná o lidskou tkáň, nedochází k zánětlivým nebo alergickým reakcím, a pretestování nutné u zvířecího kolagenu není potřeba. Tento štěp také není tak tvrdý na dotek, který bývá běžný u mnoha syntetických materiálů. Když se alloderm použije jako implantát, není pak již samozřejmě nutné odebírat tuk či kůži z těla dárce pro transplantaci do jiné oblasti, čímž se předejde dalším jizvám.

Jaké jsou nevýhody allodermu? Přestože je Alloderm důkladně zpracováván, mohou mít přesto někteří lidé psychický problém s tím, že mají pod svou kůži vloženou „kůži někoho jiného“. I když se zdá, že Alloderm je dlouhodobý – studie klinických zkušeností potvrzují až dvouletou životnost – je třeba delšího období, aby se ukázalo, zda alloderm je či není trvalý. Existuje menší procento pacientů, u kterých bylo zaznamenáno, že se vstřebal celý objem Allodermu během 6 měsíců od zákroku. Pokud se však zvětšení rtu allodermem nezmenší do 7-8 týdnů od aplikace, je pak již nevratné. Je to dané navázáním allodermu na vlastní tkáň, a proto jakýkoli pokus o odstranění allodermu po této době je mimořádně obtížný nebo dokonce nemožný.

Postup: Zákrok se obvykle provádí ambulantně za použití lokálních anestetik a za pomoci sedativ. Zmražený Allodermový štěp se pak hydratuje ve sterilním roztoku. Tím se pak stane velmi měkkým a poddajným a je na dotek jako vaše vlastní tkáň. Štěp se pak stočí do ruličky takové tloušťky, o kolik mají být rty plnější. Pak se provedou řezy uvnitř obou koutků úst v červeni a pod červení rtů se vytvoří tunel a Alloderm se jím prostrčí. Za použití jednoduchých stehů se řezy uzavřou a na ně se použije antibiotická mast, která se tam aplikuje několik dní, dokud se řezy nezahojí. Také vám bude předepsána krátká dávka antibiotik, aby se minimalizovalo riziko infekce.

Po operaci: Měli byste očekávat, že budete mít vzhled jako po „včelím bodnutí“ kvůli většímu otoku. Také se mohou objevit modřinky. Ke zmírnění těchto záležitostí je vhodné přikládání studených obkladů v prvních dnech. I když většina otoku a modřinek zmizí po pár dnech, bude proces hojení ještě pokračovat. To může trvat až 2 měsíce. Během této doby bude transplantát trochu tužší na dotek. Tato doba se může ještě o něco prodloužit, pokud by přes veškerá opatření nastala pooperační infekce, reakce na materiál nebo pokud jste měli dříve do této oblasti implantovaný či injektovaný jiný materiál. Jak se transplantát hojí a stává se součástí vaší vlastní tkáně, tak dochází k jeho měknutí a po několika měsících byste jej neměli rozeznat od okolní kůže. Je důležité mít na paměti, že Alloderm se naváže na vaši vlastní přirozenou tkáň. Tento proces pokročí významně po asi dvou měsících. Proto pokud byste si přál/a implantát  z jakéhokoli důvodu odstranit, musí to být učiněno do 5-6 týdnů po operaci, jelikož v pozdějších fázích by mohlo dojít ke komplikacím.

Jaká jsou rizika? Tak jako u každé operace, je zde riziko krvácení a infekce. U lidí, kteří jsou náchylní k oparům, může po operaci dojít k jejich přechodnému zhoršení. Proto doporučujeme u lidí s touto anamnesou před jakýmkoliv zákrokem na rtech preventivně několik dní před zákrokem rty ošetřovat protioparovými mastmi. Pokud by se pak přeci jen opar vyskytl, budou vám naordinovány tablety a další masti na zahojení oparů. Z dalších problémů také nutno uvést možnost vzniku mírné asymetrie rtů, zjizvení, ztvrdnutí štěpu (transplantátu) a zcela výjimečně změnu citlivosti.

Další možnosti: Softformový implantát, Gore-tex, zlaté nitě aj.

3. Chirurgické zvětšení rtů - tělu vlastní tkání

 • Posun sliznice V-Y  

To je pravděpodobně první vyvinutý chirurgický typ zvětšování rtů. Tato procedura se běžně používá pro rekonstrukci po takových úrazech, kdy dojde ke zjizvení či destrukci částí úst nebo rtů. Při této proceduře se záhyb vaší vlastní tkáně rtů zevnitř úst přesune směrem kupředu, aby se vašim rtům dodal plnější vzhled a hlavně, aby se rty rozšířily. Použití této techniky je proto nejvhodnější u těch pacientek, kde nacházíme příliš obnažené jedničky zubů. Objemové zvětšení je u této techniky nepříliš velké. Tento zákrok je ale chirurgicky značně pracný a pro rty hodně traumatizující, na rozdíl od vkládání implantátů, a proto u většiny chirurgů přestává být oblíbený. Navíc při větším posunu může docházet na hranici červeně rtu a sliznice k osychání sliznice, což bývá někdy patrné. Jizvy tvaru V-Y jsou z vnitřní strany rtů od zubů, takže tyto nejsou patrné. Velikost zvětšení je omezena množstvím použitelné tkáně.

Účinek: trvalý

 • Vyplnění rtů vložením vlastní tkáně

Jedná se o naprosto stejnou techniku a způsob, který byl již naprosto podrobně popsán o něco výše v kapitole o allodermu s tím rozdílem, že rtem se protahuje tkáň naprosto vlastní. Většinou se jedná o vlastní jizvu (pokud zájemkyně o zvětšení rtů nějakou má) nebo o spodní část kůže (corium). Aby se rtem protažená jizva nebo kůže bezproblémově vhojila, zbaví se před aplikací své horní části – epidermis. Praxe potvrzuje, že tyto autoimplantáty se velmi dobře do rtů integrují, jsou ve rtech prakticky nenahmatatelné a nezpůsobují komplikace. Nevýhodou je nutnost odběrové jizvy a omezená schopnost této techniky korigovat příliš jemné detaily. Není také nejvhodnější při požadavcích na příliš velké zvětšení rtů. Celkově lze ale říci, že tento způsob má v řadě technik určených pro zvětšování rtů své trvalé místo.

Účinek: trvalý

Plastika rtů - shrnutí

Plastika rtů je velmi individuální záležitostí. Trvání a účinek zvětšení rtů jsou závislé na zvolené metodě zákroku. Různé postupy vyhovují různým potřebám jednotlivců, a proto je důležité na úvodní konzultaci probrat velmi podrobně a co nejjasněji vaše představy a očekávání. V případě, že je vybrána právě pro vás ta nejsprávnější metoda, pak je vysoká šance, že budete spokojeni se vzhledem svých nových rtů. Proto si k zákroku vyberte vždy takové pracoviště, které má zkušenosti se všemi nebo s většinou výše uvedených postupů. V opačném případě by šablonovitost postupu mohla vést k vaší nespokojenosti.

Ceník - plastická operace rtů Cleopatra Clinic - Plastická chirurgie Ostrava

 
 • Ret - zvětšení rtů injekční - aplikace kyseliny hyaluronové - 1 ml
  5 500 Kč – 7 500 Kč
Kompletní ceník služeb
 

Konzultace zdarma

Máte dotaz nebo se chcete objednat na konzultaci, neváhejte nás kontaktovat. Tel. +420 596 123 854 nebo...