Nastavení cookies

Muži - Plastická operace břicha - odstranění tuků a kůže

Prsa, břicho, obličej...
 

Plastická operace břicha - odstranění tuků a kůže

 
odstranění přebytku kůže a tuku bikinovým řezem se suturou svalů, s posunem pupku
3 měsíce po zákroku
Fotogalerie
 

Fotogalerie - S námi máte krásu na dosah ruky

 
 

Odstranění přebytku kůže a tuku bikinovým řezem se suturou svalů, s posunem pupku

 

před zákrokem

po zákroku

Odstranění přebytku kůže a tuku bikinovým řezem se suturou svalů, s posunem pupku
/doc/fotogalerie_img/bricho-chirurgicke-odstraneni-nadbytku-kuze-a-tuku6-200.jpg

břicho - chirurgické odstranění nadbytku kůže a tuku odstranění přebytku kůže a tuku bikinovým řezem se suturou svalů, s posunem pupku

3 měsíce po zákroku

před zákrokem

po zákroku

/doc/fotogalerie_img/bricho-chirurgicke-odstraneni-nadbytku-kuze-a-tuku8-202.jpg

3 měsíce po zákroku

Odstranění přebytku kůže a tuku bikinovým řezem se suturou svalů, s posunem pupku

 

před zákrokem

po zákroku

Odstranění přebytku kůže a tuku bikinovým řezem se suturou svalů, s posunem pupku
/doc/fotogalerie_img/84-204.jpg

odstranění přebytku kůže a tuku bikinovým řezem se suturou svalů, s posunem pupku

3 měsíce po zákroku

Odstranění přebytku kůže a tuku bikinovým řezem se suturou svalů, s posunem pupku

 

před zákrokem

po zákroku

Odstranění přebytku kůže a tuku bikinovým řezem se suturou svalů, s posunem pupku
/doc/fotogalerie_img/82-206.jpg

odstranění přebytku kůže a tuku bikinovým řezem se suturou svalů, s posunem pupku

3 měsíce po zákroku

 

Plastická operace břicha - Úvod

V dnešní době, kdy se daleko více než dříve dbá na dobrý vzhled, je veliká pozornost věnována kromě hezkého a mladistvého vzhledu i tvarům našeho těla. Rozpor mezi konzumní společností, obchody plnými lákavých potravin, rozšířenou automobilovou dopravou, postupně se snižující fyzickou pracovní zátěží a mezi nutností a možnostmi fyzické námahy – to jsou faktory mající vliv na zvyšující se procento lidí s nadváhou nebo obezitou. Alarmující je statistické zjištění, že občané České republiky zaujímají jedno z předních statistických míst výskytu nadměrné váhy. To malé procento z nás, kteří mají dostatečnou vůli, si snaží udržet správné tělesné parametry zdravou stravou a cvičením. Přesto ale v praxi pozorujeme, že i u lidí, kteří se sportem živí a denně cvičí, lze občas nalézt některé tělesné partie, které prostě zhubnout nelze nebo jen s velkými obtížemi. Patří mezi ně oblast zevních stehen v místech kyčelních kloubů a jistě i ženský podbřišek. U některých jedinců jsou místní deposita tuku v břišní oblasti kombinované se svalovou ochablostí břišních svalů. U žen po porodu často nacházíme poškození svalového břišního lisu roztažením přímých svalů břišních (diastázou) kombinovanou s některou z břišních kýl (nejčastěji pupeční). V tom případě je naděje na dosažení „plochého břicha“ cvičením bez operace téměř mizivá. Navíc se situace může stát ještě složitější - dojde-li po těhotenství s ochabnutím břišní stěny i k vytažení a povolení kůže často kombinované s pajizévkami (striemi). Bez diskuzí - vlastní děti samozřejmě i za takto poškozené břicho stojí. Nicméně nám to pak časem nebrání v pomyšlení na to, zda by se to nedalo zlepšit.

Další skupinou pacientů, kteří vyhledávají naši pomoc při řešení kosmetických vad břicha, jsou jedinci, kteří značně zhubli (více jak 20 kg). Po tak radikálním zhubnutí často dochází k tomu, že kůže již sama nezvládne se stáhnout a výsledkem takového zhubnutí je pak „zástěra“ z kůže, která těmto lidem visí dolů na přední straně břicha. To může někdy mimo jiné vést k problémům se zapařováním kůže a vyrážkám pod touto „zástěrou“.

Plastické kosmetické operace břicha vedou ke zlepšení konkrétních břišních kosmetických vad. Nelze však od nich očekávat větší nebo radikální snížení hmotnosti. Na druhé straně je pravda, že operačním zpevněním stěny břišní při vhodné kombinaci s následným správně zvoleným dietním režimem a cvičením – dochází k následnému zhubnutí v několikaměsíčním odstupu od operace, které je již pro pacientku jistě zajímavé (5-10 kg).

Plastika břicha je běžně známa jako operace sloužící ke zpevnění břišní stěny a k odstranění nadbytečných záhybů kůže a tukových tkání z oblasti břicha. Takovýto zákrok může značně zmenšit vyčnívající břicho a vést k ploššímu, pevnějšímu břichu a rovněž také ke štíhlejšímu pasu.

Pokud se jedná o případy, kdy jde o prostou přítomnost silné tukové vrstvy bez povolené kůže a podkoží, je vhodnější provést jen samostatnou liposukci (odsátí tuku kanylami – viz. speciální kapitola - liposukce). V jiných případech, kdy se sejde velký nadbytek tuku s povolením kůže, lze kombinovat liposukci s jinými operačními technikami břicha. Lékař v době vaší konzultace posoudí a poradí vám, která z variant bude pro vás nejvhodnější.

Jsem vhodným kandidátem pro plastiku břicha?

To se rozhodne při vaší konzultaci. Během ní se vás lékař bude ptát i na zdravotní anamnézu, včetně podrobností týkajících se jakýchkoli předchozích operací břicha, nebo porodu. Ženy, které se chystají otěhotnět, by měly odložit operaci na dobu po narození dítěte.

Pokud kouříte, budete požádáni, abyste dostatečně dlouho (alespoň 14 dní) před operací přestali kouřit nebo kouření výrazně omezili. Kouření značně stahuje krevní cévy, a proto snižuje průtok krve do dané oblasti, čímž způsobuje horší hojení. Aspirin a určité protizánětlivé léky a další medikamenty mohu způsobit zvýšené krvácení, proto je nutné se jim 2- 4 týdny před operací vyhnout. Dále vám bude doporučena speciální dieta, kterou byste měli držet 2 dny před operací. Tato dieta vede k pročištění trávicího traktu, tak aby po operaci nebyla střeva a žaludek příliš zatěžována trávením.

V rámci lékařského vyšetření fyzická prohlídka určí, zda jste vhodným kandidátem pro plastickou operaci břicha a také rozhodne, který konkrétní operační typ zákroku bude právě pro vás nejvhodnější. Tato operace by se neměla provádět jako náprava obezity. Pacienti s váhou nad 95 – 100 kg budou zklamáni. U takto obézních pacientů je abdominoplastika operací naprosto nevhodnou. A to ze dvou důvodů. Zaprvé – nebudou spokojeni z kosmetického hlediska, protože v záhybech kůže ostatních partií těla, v horní části trupu a hýždích, bude pořád přetrvávat značná tuková vrstva, která bude kontrastovat s pevnějším a menším břichem. Zadruhé – při takto velké nadváze se výrazně zvyšuje riziko - jak komplikací hojení operačních ran, tak ještě vážnější – komplikace z ohrožení života. Aby nedošlo k takové situaci a ke zklamání z výsledku a aby se minimalizovala potřeba sekundárního (nápravného) zákroku, jsou nejlepšími kandidáty muži a ženy, kteří jsou v toleranci několika kilogramů své ideální hmotnosti.

Jak již bylo uvedeno, existuje řada variant v technice plastiky břicha. Výběr příslušné techniky bude záviset na kvalitě a povolení vaší kůže, povolení vašich svalů a na množství a rozložení tuku. Může také záležet na jizvách po jiných předchozích operacích. Někdy se výjimečně může druh výkonu a rozsah jizev přizpůsobit vašim přáním a představám, to ale většinou za cenu ne zcela ideálního výsledku. Konečné rozhodnutí může být učiněno pouze při konzultaci a po důkladné prohlídce. Avšak – zhruba řečeno – pokud máte uvolněné svalstvo a přebytek kůže jak v horní, tak i v dolní oblasti břicha pouze s mírnými tukovými deposity - polštáři, tak s největší pravděpodobností budete potřebovat úplnou abdominoplastiku – plastickou operaci břicha.

Pokud však máte povolenou kůži především v dolní oblasti břicha, ale zůstalo vám dobré napětí kůže a svalů nad pupíkem s malým množstvím či žádným nadbývajícím tukem, pak může být použita pouze „miniabdominoplastika“. Alternativně – pokud je v horní části břicha mírné množství nadbytečného tuku, pak lze použít liposukci v kombinaci s miniabdominoplastikou pro zlepšení výsledku. Je nutno říci, že pojem „mini“ je vlastně špatným označením, protože jizva je asi 25 cm dlouhá a nelze ji tudíž považovat za „miniaturní“. Většinou také musí být přítomná jizva kolem pupku.

Nezapomeňte být při konzultaci vždy otevření a upřímní ve věci vašich očekávání. I my k vám budeme upřímní a společně budeme pracovat na výběru zákroku, který pro vás bude ten pravý, abychom dosáhli nebo se co nejvíce přiblížili k vámi očekávanému výsledku.

Dále, tak jako píšeme i v ostatních procedurách, vhodnými pacienty jsou lidé psychicky vyrovnaní, s reálnými a falešně nezkreslenými očekáváními, lidé ochotni poslouchat a dodržovat naše pooperační doporučení včetně případné nutnosti cvičení a posilování stěny břišní.

Co zahrnuje plastická operace břicha?

Musíte si uvědomit, že při úplné plastice břicha se provádí tzv. kotvovitý řez – tedy řez středem břicha od žeberního koše kolem pupku až dolů do podbřišku a dále dlouhý řez v místě tzv. „linie bikin“ těsně při horním okraji ochlupení a to od jednoho boku k druhému. Pokračuje se zvednutím vrstvy tuku a kůže od svalu a to od dolní horizontální jizvy až po žeberní oblouk. Odkryté svaly se potom dle potřeby sešijí nebo zpevní vstřebatelnými silnými stehy. Tím, že se svaly „sestehují“ dohromady, vytvoří se znovu pevnější břišní stěna a užší pas.

Pokud je přítomna kýla, pak v tomto okamžiku provede námi k operaci přizvaný zkušený chirurg plastiku kýly.

Uvolněná vrstva kůže s tukem je potom tažena směrem dolů k původnímu řezu a přebývající tkáň se odstraní. Tyto řezy se následně uzavřou sešitím, ale ne dříve, než se vytvoří nový otvor pro pupík. Pod kůži se obvykle umísťují drenážní hadičky pro odvedení přebytečných tekutin, které by se mohly nashromáždit v prvních 24 hodinách po operaci. Drény se pak odstraní, jakmile tvorba tekutin ustane (obvykle 24- 48 hodin).

V případě, že není přítomen nález výrazného nadbytku tuku a kůže po stranách břicha a v oblasti boků, stačí k dosažení dobrého výsledku vést pouze horizontální „bikinový“ řez a drobný řez kolem pupku bez řezu vertikálního. Tento postup, který v posledních letech upřednostňujeme, umožňuje nošení dvoudílných plavek.

Při technice „miniabdominoplastika“ je dokonce veden pouze „bikinový“ řez bez řezu a jizvy kolem pupku a odstraňuje se pouze kůže přímo v podbřišku. Pupík se tedy ponechává v původním místě. S tímto zákrokem se může kombinovat liposukce, pokud si to vyžádá rozložení tuku. Je ale pravda, že vhodných pacientů k miniabdominoplastice je velmi málo.

Jaký typ anestetik se používá?

Plastika břicha se prakticky vždy provádí v celkové anestézii. Vzhledem k délce narkózy, rozsahu jizev a operačních ploch a případnému sešití svalů stěny břišní, bývají na naší klinice doporučovány jako nutné dva dny hospitalizace. U výše popisovaných méně náročných typů operací břicha stačí někdy jen jeden den pobytu.

Jak dlouho trvá plastika břicha?

To záleží na použité technice a na tom, zda je zákrok prováděn společně se zákrokem jiným, jako např. liposukcí. Obvyklá doba zákroku bývá 1,5-3 hodiny.

Co se děje hned po operaci břicha?

Jakmile se proberete, povšimnete si kompresních elastických kalhot kolem vašeho pasu a břicha. Tyto elastické kalhoty tlačí a stahují operační plochy v místě zákroku a snižují pooperační otok a krvácení. Dále budete pozorovat jednu až dvě trubičky neboli drenáže, které slouží k odsátí nahromaděných tekutin následně po operaci. Tyto drenážky se obvykle odstraňují během 24- 48 hodin po zákroku.

V břišní oblasti zaregistrujete tlaky a bolestivost a také si povšimnete, že pod koleny budete mít zvýšenou dolní část speciálního lůžka, aby pokrčením nohou došlo k uvolnění napětí břišních svalů a zmenšení tahu na sešitá místa. Ze stejných důvodů vám také bude doporučeno v prvních pár dnech po opuštění lůžka chodit v předklonu. Řezy až na oblast pupku jsou šity rozpustnými stehy, takže se vytahování stehů bát nemusíte. Těsně po zákroku vám budou kapat infúzní roztoky, podávána analgetika, léky proti trombóze a antibiotika. Budeme po Vás požadovat, abyste již na lůžku cvičili dolními končetinami a prováděli dechová cvičení. Počítejte s tím, že prvních 48 hodin po zákroku, do plného obnovení střevní pasáže, vám nebudeme podávat tuhou stravu.

Je to bolestivé?

Bolest a nepohodlí jsou subjektivními pocity, ale je pravda, že plastická operace břicha je jedním z bolestivějších zákroků. To se nejvíce projeví, až začnete v prvních dnech po operaci stát nebo chodit. Aby projevy bolesti byly co nejmenší, bude vám již na lůžku trvale do žíly kapat analgetizace a po propuštění domů vám budou vydány silné tablety proti bolesti. To vše je již zakalkulováno v ceně operace. Léky proti pooperační bolesti břicha stačí většinou užívat tak 3-4 dny, maximálně však týden. Při této operaci nejsou zdrojem bolesti ani tak vlastní operační rány, jako bolest ze sešití svalů stěny břišní. Pokud se ve výjimečných případech svaly šít nemusí, pak i pooperační bolestivost je malá!

Jaké následky mám očekávat?

Po operaci dojde ke značnému otoku a někdy i větší modřině v břišní oblasti. Tento stav bude ještě znatelnější, pokud bude plastika břicha doprovázena liposukcí. Pohmoždění trvá obvykle přibližně tři týdny. Tou dobou už většina otoku ustoupí, ale drobnější natečení bývá přítomno až tři měsíce po operaci.

Po operaci si brzo určitě všimnete, že břicho je na dotek tvrdé jako deska, obzvláště podél okrajů provedených řezů. To je důsledkem normálního procesu hojení. Tento stav se sám upraví zhruba během 3 měsíců, lze to urychlit jak tlakovými masážemi, tak nošením elastických kalhot. Ty doporučujeme nosit 6-8 týdnů od operace. Měli byste očekávat, že citlivost kůže břicha a okolí bude po operaci snížena. To je důsledek nutného operačního poškození kožních nervových větví v této oblasti. Znovunabytí citlivosti bývá obvykle záležitostí několika měsíců.

Kde a jaké bývají jizvy?

Jak již bylo vysvětleno, délka jizev bývá značná. Jizvy obvykle bývají od jednoho boku k druhému – nad ohanbím ve vodorovné linii. Někdy bývá nutné k tomuto vodorovnému řezu přidat i svislý řez pod a nad pupkem a  proto vznikne jizva kotvovitého tvaru. I když se chirurgové snaží sešít řezy co nejméně nápadně, je téměř nemožné předpovědět skutečný vzhled jizev. Ve skutečnosti lze jizvy po plastice břicha zřídkakdy popsat jako vlasovou čáru. V každém případě je třeba vědět, že vlivem běžného procesu hojení bývají jizvy prvních pár měsíců po operaci zarudlé, vypouklé a hrudkovité, ale postupem času se usadí, změknou a vyblednou. V každém případě jsou ale jizvy trvalé!

Jaké mohou nastat komplikace?

Je sice pravda, že pokud provádí plastiku břicha kvalifikovaný chirurg, bývají rizika malá, nicméně se mohou vyskytnout a taky se vyskytují specifické komplikace.

Jako u každého zákroku je vždy možné riziko silné infekce. Toto riziko se minimalizuje pečlivou chirurgickou technikou a preventivním podáváním antibiotik jak během operace, tak i několik dní po ní. Avšak i přes tato opatření je nutno otevřeně říci, že mírnou infekci čas od času v operačních ranách, nebo defektech, pozorujeme. Tato infekce důsledkem místního čištění rány nebo dodatkové antibiotické terapie ustoupí přibližně do dvou týdnů.

Existuje riziko krevních sraženin (embolizace). V praxi se však tato komplikace vyskytuje vzácně. Je tomu tak díky preventivnímu podávání medikamentů snižujících správným způsobem krevní srážlivost a dále díky časté pooperační vertikalizaci pacienta – tedy snažíme se, aby se co nejdříve po operaci začali pacienti pohybovat.

Jak již bylo uvedeno dříve, po operaci musíte počítat s otokem. Pokud je tento otok mírný, tak jej tělo rychle vstřebá. Velmi zřídka může dále dojít ke zvýšenému krvácení, jež pak může vést k rozsáhlejšímu otoku a vytvoření hematomů (nahromadění krve pod kůží). Pokud by k tomu mělo dojít, je nutné použít chirurgických drenáží k jejich odsátí.

Další možnou komplikací je nahromadění tekutiny zvané „seróm“ pod kožně - tukovou vrstvou – tedy v místě, kde byla kůže zvednutá od svalu. Tato tekutina má průhlednou, žlutavou, jantarovou barvu. Výskyt této komplikace se projevuje jako otok v dolní oblasti břicha a pacienti často popisují pocit, že cítí, jak se tato tekutina pohybuje pod kůží. Vyskytuje se obvykle přibližně 10 dní po zákroku. Léčba bude záviset na množství přítomné tekutiny. Pokud je množství tekutiny malé a nezpůsobuje fyzické potíže, pak se pouze přiloží tlakový převaz a tělo tekutinu vstřebá – přibližně do měsíce. Pokud je však množství serómu značné a způsobuje bolest či nepohodlí, pak je základním ošetřením odsátí této tekutiny jehlou. Následně po odsátí vypouknutého břicha rychle mizí z toho vyplývající nepříjemné pocity. Většinou je však nutné toto odsátí (punkci) provést několikrát po sobě a vždy je nutno břicho bandážovat, aby se dutina rychle znovu nenaplnila.

U kotvovitého řezu je pak určitě nutno upozornit na poměrně častou komplikaci. Jedná se o defekt ve styku horizontální a vertikální jizvy. Je způsoben zhoršeným prokrvením spodní tukové vrstvy. Kůže se většinou zahojí během 7-10 dnů bez problémů. Spodní tuková vrstva však má horší hojivé vlastnosti – tuk se rozpouští a takto vzniklý objem rozpuštěného tuku rozpustí jizvu a vznikne defekt. Tyto defekty bývají někdy velmi malé, někdy i poměrně velké. To pak vyžaduje počítat s prodlouženým hojením až o několik týdnů a častějšími převazy, delším nošením elastických kalhot a domácí péčí o ránu dle poučení.

Jak dlouho trvá návrat k normálu?

Plastická operace břicha je závažnou operací a jako takovou ji musíte respektovat. Je pravděpodobné, že uplyne pár týdnů, než se zase budete cítit sama sebou. Také pamatujte, že u jednotlivců existují značné rozdíly v délce hojení. Pro představu – přestože většina lidí se vrací k lehkým pracovním úkolům po 10-14 dnech, jiní jsou nuceni omezit námahu a běžnou denní činnost ještě o další 1-2 týdny. V prvních 3-4 týdnech je velmi vhodná chůze, jelikož zlepšuje krevní oběh a pomáhá snižovat otoky, a také snižuje riziko vzniku krevních sraženin. Zvedání těžkých předmětů a namáhavá činnost je prvních 6 – 8 týdnů od operace zakázána. V době rekonvalescence se řiďte především zdravým rozumem. Jakmile budete pociťovat při nějaké činnosti bolestivost nebo tahy, přestaňte ji vykonávat!

Plastická operace břicha - Shrnutí

Plastická operace břicha byla a je stále častým požadavkem na kosmetický zákrok. Je výborným řešením v těch situacích, kdy jsou lidé obtěžováni nadbytečnou kůží na břiše, povoleným svalstvem a nadbytkem tuku. Za předpokladu, že jedinec akceptuje větší jizvy a delší dobu rekonvalescence a uvědomí si, že žádný plastický chirurg mu nemůže garantovat dokonalou symetrii pak je vhodné tuto operaci absolvovat. Zákrok dodá člověku sebevědomí a umožní mu nosit oblečení, které kdysi nosil běžně, ale v posledních letech již nebylo vhodné. Účinky bývají obvykle dlouhotrvající za předpokladu, že budete dodržovat vyváženou životosprávu a budete přiměřeným způsobem cvičit.

Ceník - plastická operace břicha

 
 • Břicho - plastická operace břicha - odstranění kůže kolem pupku - řezem kolem pupku
  10 500 Kč
 • Břicho - plastická operace břicha - odstranění přebytku kůže a tuku bikinovým řezem bez sutury svalů, bez posunu pupku
  20 000 Kč - 39 000 Kč
 • Břicho - plastická operace břicha - odstranění přebytku kůže a tuku bikinovým řezem s posunem pupku, s nebo bez sutury svalů
  29 000 Kč - 59 000 Kč
 • Břicho - plastická operace břicha - odstranění přebytku kůže a tuku kotvovitým řezem s posunem pupku a suturou svalů
  35 000 Kč - 85 000 Kč
 • Břicho - liposukce břicha - doplňková - prováděná současně s uvedenými operacemi břicha
  10 900 Kč
 • Břicho - liposukce břicha prostá s tumescencí - dle rozsahu výkonu
  15 900 Kč - 19 900 Kč
 • Břicho - kýla pupeční - při současné operaci břicha
  5 500 Kč
 • Břicho - kýla pupeční - samostatný výkon - v celkové anestezii
  15 900 Kč
Kompletní ceník služeb
 

Konzultace zdarma

Máte dotaz nebo se chcete objednat na konzultaci, neváhejte nás kontaktovat. Tel. +420 596 123 854 nebo...