Nastavení cookies

Muži - Plastická operace nosu

Prsa, břicho, obličej...
 

Plastická operace nosu - informace

 
3 roky od 1. zákroku
Fotogalerie
 

Fotogalerie - S námi máte krásu na dosah ruky

 
 

Odstranění hrbolu nosu, snížení nosu, žena 50 let

 

před zákrokem

po zákroku

Odstranění hrbolu nosu, snížení nosu, žena 50 let
/doc/fotogalerie_img/254-150.jpg

operace tvrdého i měkkého nosu, odtranění nosního hrbolu u pacientky nad 50 let - 3 měsíce po zákroku

před zákrokem

po zákroku

/doc/fotogalerie_img/256-152.jpg

3 měsíce po zákroku

Snížení výšky nosu, odstranění nosního hrbolu

 

před zákrokem

po zákroku

Snížení výšky nosu, odstranění nosního hrbolu
/doc/fotogalerie_img/264-154.jpg

operace tvrdého i měkkého nosu, snížení výšky nosu s odstraněním nosního hrbolu - 3 měsíce po zákroku

před zákrokem

po zákroku

/doc/fotogalerie_img/266-156.jpg

3 měsíce po zákroku

Operace - boxerského nosu včetně kostí s orl úpravou poruch dýchání pomocí implantátu medpor

 

před zákrokem

po zákroku

Operace - boxerského nosu včetně kostí s orl úpravou poruch dýchání pomocí implantátu medpor
/doc/fotogalerie_img/234-158.jpg

reoperace zborceného nosu po orl operaci nosní přepážky

doplnění chybějící přepážky umělým implantátem - medpor - 3 měsíce po zákroku

před zákrokem

po zákroku

/doc/fotogalerie_img/236-160.jpg

3 měsíce po zákroku

před zákrokem

po zákroku

/doc/fotogalerie_img/244-162.jpg

3 měsíce po zákroku

Operace - vrozené asymetrie křídlových chrupavek

 

před zákrokem

po zákroku

Operace - vrozené asymetrie křídlových chrupavek
/doc/fotogalerie_img/246-164.jpg

operace tvrdého i měkkého nosu deformita měkké části je způsobena vrozenou asymetrií křídlových chrupavek - 3 měsíce po zákroku

před zákrokem

po zákroku

/doc/fotogalerie_img/248-166.jpg

3 měsíce po zákroku

Zúžení široké špičky nosu

 

před zákrokem

po zákroku

Zúžení široké špičky nosu
/doc/fotogalerie_img/260-168.jpg

operace tvrdého i měkkého nosu zúžení extrémně široké špičky nosu - 3 měsíce po zákroku

před zákrokem

po zákroku

/doc/fotogalerie_img/262-170.jpg

3 měsíce po zákroku

Reoperace po jiném pracovišti - jen měkké části nosu

 

před zákrokem

po zákroku

Reoperace po jiném pracovišti - jen měkké části nosu
/doc/fotogalerie_img/30-172.jpg

reoperace špatného výsledku nosu z jiného pracoviště

úprava měkké části nosu chrupavkou - 3 měsíce po zákroku

před zákrokem

po zákroku

/doc/fotogalerie_img/32-174.jpg

3 měsíce po zákroku

před zákrokem

po zákroku

/doc/fotogalerie_img/34-176.jpg

3 měsíce po zákroku

Reoperace po jiném pracovišti - celého nosu pomocí implantátu - medpor

 

před zákrokem

po zákroku

Reoperace po jiném pracovišti - celého nosu pomocí implantátu - medpor
/doc/fotogalerie_img/122-178.jpg

velmi těžké požkození nosu operací z jiného pracoviště

velmi těžká 5-ti násobná reoperace pomocí kombinovaného štěpu medpor - 3 roky od 1. zákroku

před zákrokem

po zákroku

/doc/fotogalerie_img/124-180.jpg

3 roky od 1. zákroku

před zákrokem

po zákroku

/doc/fotogalerie_img/126-182.jpg

3 roky od 1. zákroku

 

Plastická operace nosu - úvod

Plastická operace nosu znamená takové operační úpravy nosu, které uvedou nos do zvyklých anatomických poměrů nebo změní jeho parametry dle vašeho přání a představ. Hned na začátku je však třeba říci, že ne všechny představy je schopen chirurgický zákrok beze zbytku splnit. Jedná se o nejčastěji žádaný chirurgický kosmetický zákrok v obličeji. Důvodem je nespokojenost se vzhledem vlastního nosu v poměru k obličeji. Člověk se může cítit nesvůj z toho, že je nos příliš velký, široký, vysoký, velmi častým přáním bývá odstranění nosního hrbolu či zúžení široké špičky apod. Tyto pocity a pocity, že se vám všichni dívají na nos, dále i to, že se dotyčný jedinec může stát terčem nemístných vtipů, pak může mít za následek sníženou sebedůvěru a dokonce psychické potíže včetně depresí. Existují dvě hlavní skupiny příčin deformit nosu a těmi jsou vady vrozené a získané. Do první skupiny spadají ty získané po rodičích. Do druhé skupiny – tedy vad získaných, patří zejména deformity tvaru nosu po úrazech nebo po již provedených operacích, výjimečně způsobené některými nemocemi. V každém případě, výrazný nos v jakémkoliv parametru je spojován spíše s mužskými (maskulinními) rysy, proto – pokud se objeví na nose ženském, může dodávat ženskému obličeji celkově drsnější vzhled. V naprosté většině případů chtějí mít muži i ženy normální nos běžného tvaru, který by ladil s jejich obličejem, než aby na obličeji tvořil dominantní rys. V praxi se naši odborní lékaři setkávají i s jinými požadavky, ty jsou ale již méně frekventované.

Jsem vhodným kandidátem na plastickou operaci nosu?

To může určit pouze vyšetření. Operace nosu má svá omezení věkovými hranicemi. Za dolní hranice bývá bráno ukončení růstu – v klinické praxi považujeme jako dolní hranici pro operaci nosu 18 let. Horní hranice vyplývá z podmínky, že nos se operuje zevnitř a neodstraňuje se vzniklý nadbytek kůže. Proto je nutné, aby se kůže byla schopna sama dobře stáhnout. Dle odborných znalostí tento požadavek odpovídá věku do 35 let. Pacienti nad 35 let však nemusí zoufat. Je možno operovat i v daleko pozdějším věku. Na klinice CLEOPATRA CLINIC bylo již odoperováno i mnoho pacientů nad 50 let. Zde se však musí již daleko pečlivě zvažovat všechna pro a proti a rozsah zákroku.

Konzultace dále určí několik věcí. Budete dotázáni na vaši celkovou zdravotní anamnézu, která bude zahrnovat otázky ohledně vašich předešlých nosních zákroků či zranění. Pokud budete žádat nápravný (korektivní) zákrok na nose z důvodů již provedené předchozí rhinoplastiky, je důležité počkat minimálně půl roku od posledního zákroku, ještě lépe 1 rok, než se provede následný zákrok.

Bude se také zjišťovat v jakém stavu je vaše dýchací soustava a zda netrpíte nějakou formou nosní obstrukce (neprůchodností) včetně stavu a postavení nosní přepážky. Ta bývá velmi často příčinou dechových potíží. Častokrát lze tento problém vyřešit společně s plastikou nosu za spoluúčasti ORL lékaře. Poté budeme chtít vědět, proč jste nespokojeni s tvarem svého nosu. Nejčastějším požadavkem je odstranění nosního hrbolu, dále zmenšení velikosti a změna tvaru u velkého nosu. Nemálo se vyskytují úpravy po již provedených operacích nosů, a to jak kosmetických, tak častěji ORL zákrocích. Občas je požadováno i zvětšení profilu. Během jakéhokoli zákroku je největším rizikem to, že chirurg neprovede přesně to, co si přejete. Tomuto problému zabráníte do značné míry tím, že nám přesně sdělíte, co chcete a jaké jsou vaše konkrétní představy. Takže se velmi snažte informovat detailně o tom, co se vám na vašem nose nelíbí. Pokud se tak stane, budeme se vám snažit vysvětlit co je a co není možné zákrokem změnit, a naopak, co by se mělo případně ještě s nosem udělat dalšího, co vás jako laiky nenapadlo nebo jste nemohli vědět. Pamatujte, že se vám vždy budeme snažit upravit nos tak, aby byl atraktivní a velikostně i tvarově souměrný a korespondoval se zbytkem vašeho obličeje. Přitom ale budeme dodržovat zvyklé anatomické poměry.

Řada lidí přináší na konzultaci fotografie nosu, který by chtěli mít. To může dát chirurgovi představu o tom, jakého nosu byste chtěli dosáhnout. Avšak je nutné si uvědomit, že každý jedinec má jiný nos, takže je nereálné očekávat, že lze vytvořit malinký, drobný nosíček z velkého, vysokého, širokého nosu, který má k tomu ještě velké množství silné pórovité kůže.

Co zahrnuje operace nosu?

Při kosmetických operacích nosů se používají dva typy operačních přístupů. Zavřený přístup zanechává jizvy pouze na sliznicích, do nosu je však méně vidět a to může v některých případech vést k méně přesným výsledkům. Dále existuje otevřený přístup – také jsou jizvy na sliznicích v nose, ale přibývá velmi krátká jizvička na kůži nosní přepážky (kolumely).

Zpočátku naši zkušení lékaři operovali nosy zavřeným přístupem, nyní ale přešli a mnoho let operují nosy otevřeným přístupem a po zpětném posouzení došli k závěru, že otevřený přístup určitě přináší lepší operační výsledky! Výjimečně se provádí ještě jiné venkovní jizvy, zejména kolem nosních křídel zevně, ale to jen při zmenšování nosních dírek (zúžení křídlové části). Tyto jizvy bývají obvykle dobře ukryté v přirozeném ohybu daným polohou nosu.

Odstraněním nosního hrbolu dosáhneme nového profilu hřbetu nosu. Ten může být téměř rovný, nebo mírně projmutý. Zde záleží na předoperačním přání pacientky. Pak je většinou nutno posunout boční nosní kůstky dovnitř, aby hřbet nezůstal po odstranění hrbolu příliš široký. Díky tomu může u malého procenta pacientů dojít k pooperačnímu zhoršení dýchání levou nebo pravou nosní dírkou. To lze později upravit posunem septa (nosní přepážky).

Nakonec se velikostně a tvarově upraví špička nosu, která pod kůží obsahuje chrupavku - je nutné upravit špičku tak, aby se dobře hodila k novému profilu. Po dokončení zákroku se použijí malé vstřebávací stehy uvnitř nosních dírek na sliznici a nevstřebávací na kožní jizvičku a dále se vloží do obou nosních dírek tamponády z mastného tylu. Tyto slouží k zástavě zbylého operačního krvácení a také slouží jako opora posunutých kostí a změněných chrupavek a také jako protitlak proti sádře, která je na nos naložena zvenku. Nosy po operaci vždy několik hodin krvácí i přes výše uvedená opatření. Atypicky výrazné krvácení po plastice nosu bývá skutečně velmi vzácné.

Typy nosních umělých implantátů MEDPOR

K některým úpravám deformit nosu je nutno použít umělé nosní implantáty se schopností vhojení do nosních tkání pod názvem MEDPOR.

Jaká anestetika se používají?

Při plastice nosu se obvykle používá celková anestézie a je nutný pobyt přes noc na klinice. Výjimečně lze použít lokální anestetikum pro menší zákroky jako např. zmenšení nosních dírek, úpravy jizev či jiné velmi drobné úpravy. V druhém, ze zmíněných případů, je možné provést zákrok ambulantně. Na klinice CLEOPATRA CLINIC se provádí operace nosů zásadně v celkové anestézii.

Jak dlouho trvá operace nosu?

Plastika nosu trvá obvykle mezi 1 – 1,5 hodinou.

Co se děje po plastice nosu?

Po zákroku se probudíte v lůžku hlavou ve zvýšené poloze podloženi pod trupem a hlavou pomocí několika polštářů. Tím se snižuje pooperační krvácení a otok kolem nosu. Také si uvědomíte, že nemůžete dýchat nosem. Je to způsobeno tampony umístěnými v nosních dírkách. Pamatujte tedy, že budete do vytažení tamponů muset dýchat ústy, a to po dobu zhruba 3-4 dnů. Mnoho pacientů tvrdí, že tampóny jsou nejnepříjemnější věcí na celém zákroku, protože jste nuceni dýchat ústy. Není to tedy bolest, na kterou by si hlavně pacienti po operacích nosů stěžovali. Naopak. Nosy po operacích prakticky vůbec nebolí. Většinou stačí jediná tabletka běžného analgetika a je po potížích. I po vytažení tamponů budete mít ještě několik týdnů stále pocit ucpaného nosu, což je důsledek běžného operačního otoku jak zevního nosu, tak vnitřních částí nosu.

Hřbet nosu je obvykle po operaci chráněn sádrovým krunýřem, který se nosí obyčejně 7-10 dní. Během této doby byste se měli vyvarovat smrkání, ohýbání (předklánění) a jiných intenzivnějších aktivit po následující tři týdny. Po propuštění z kliniky druhý den ráno po operaci se může stát, že se vám ještě bude malinko spouštět krev z nosu. V naprosté většině případů toto krvácení samo od sebe pomine po mírném použití tlaku (viz pooperační pokyny).

Jaké následky mám očekávat?

Vzhledem k charakteru operačního zákroku a jeho lokalitě dochází naprosto pravidelně k tvorbě menších či větších modřin a otoků kolem očí a tváří (monokly). Během týdne postupně stékají na tváře a většinou ustoupí do 2 týdnů včetně těch největších otoků. Pokud se modráky výjimečně udělají po operaci i na bělmech, pak zde se vstřebají asi za tři týdny od operace. Souhrnně se tedy dá říci, že díky otokům, modřinám a sádře je vhodné zůstat dva pracovní týdny mimo společnost. Pak za pomocí použití lehkého make-upu je možno jít do práce a mezi lidi. Celkově však budou otoky ustupovat 2-3 měsíce.

Je důležité si uvědomit, že i když bude sádra z nosu asi po 10 dnech odstraněna, není tvar nosu v této fázi konečný kvůli zůstatkovému otoku. Ten ustoupí v následujících 4 - 8 týdnech. Je však také třeba mít stále na paměti, že ani po této době nebude tvar nosu konečný. Je to částečně kvůli tkáni jizev, která se vytvoří pod kůží nosu v důsledku zákroku – ta také bude mít vliv na mírně zvětšený objem. Tyto vnitřní jizvy postupně mění svůj tvar (zvaný zrání jizev) a postupně se rozloží. Je důležité, pravidelně masírovat celý nos dle poučení, která se dovíte při pooperačních kontrolách, aby se zabránilo zhrubění jizev kostí, chrupavek, podkoží a kůže, a tím k nežádoucím změnám tvaru nosu po operaci!!!!! O této záležitosti budete po operaci přesně a včas informováni. Nejkratší doba, kdy pak můžeme společně hodnotit dosažený výsledek, jsou tři měsíce. Proces zrání jizev však může trvat rok, někdy i déle, a proto teprve po této době můžeme považovat nos jako definitivně usazený. Jako jednoduché vodítko při hodnocení vývoje vašeho nosu: zkusíte stiskem porovnat normální nos s vaším z hlediska pevnosti (nepoddajnosti). Čím bude nos pevnější (nepoddajnější), tím více času bude třeba k jeho usazení do konečného stavu. V rámci konzultace vždy seznamujeme zájemce o operaci nosu s tím faktem, že u operací nosů může nedodržení pooperačních pokynů (nošení sádry, neprovádění tlakových masáží) vést ke ztrátě operací dosaženého výsledku.

Během úvodních týdnů a někdy i třech měsíců je špička nosu nebo jeho části méně citlivé. To se postupně upraví k normě.

Je plastická operace nosu bolestivá?

Kupodivu bolest po zákroku obvykle nebývá problémem. V prvních hodinách po zákroku se většinou pacient cítí jen pobolívání hlavy, ne nosu, což lze většinou zvládnout běžnou tabletkou analgetika, zcela výjimečně je nutno použít injekci.

Jaké bývají jizvy?

Ve většině případů jsou všechny řezy pro plastiku nosu umístěny mezi a uvnitř nosních dírek. Ale jak již bylo uvedeno (viz Operace), v některých případech můžou být nutné vnější jizvy – při zmenšení velikosti nosních dírek nebo při složitějších zákrocích se špičkou nosu. I když tyto jizvy bývají zarudlé a hrudkovité, časem změknou, zblednou a jsou minimálně nápadné. Přesto si musíte uvědomit, že není možné předpovědět konečný vzhled jakékoli jizvy.

Jaké mohou nastat komplikace?

Každý chirurgický zákrok v sobě nese určité nejistoty a rizika. Když se plastika nosu provádí kvalifikovaným plastickým chirurgem s velkými zkušenostmi, bývají komplikace vzácné a méně závažné. I mezi plastickými chirurgy se traduje pravidlo, že nosy lze dobře operovat až tehdy, pokud máte samostatně odoperováno nad sto nosů!!! Přesto – jednotlivci se značně liší ve své anatomii, fyzických reakcích a schopnostech hojení a výsledek hojení není nikdy úplně předvídatelný.

Infekce se – jako při každé operaci – může vyskytnout, ale v oblasti obličeje se vše většinou hojí lépe než v jiných lokalitách a bývá naprosto vzácná.

Po propuštění z kliniky se může stát, že vám ještě bude prosakovat krev z nosu. V naprosté většině případů toto krvácení samo od sebe pomine po mírném použití tlaku. S výraznějším a dlouho trvajícím krvácení byste se museli neodkladně obrátit na vašeho operatéra.

Výjimečně se po operaci může objevit nepravidelnosti kůže, kostí nebo chrupavky. Ty se mohou na povrchu projevovat jako malé prohlubně, dolíčky či hrbolky. Přestože díky klasickým opatřením, masáže atd., a vlivem času se většina těchto stavů zlepší, může být nutný další, korektivní zákrok.

Následně po plastice je možné, i když opět velmi vzácně, že se objeví řada pavučinovitých žilek. Tyto žilky jsou trvalé. Avšak lze je účinně léčit laserem. Vychýlená osa nosu nemusí být vždy touto operací upravena, pokud je příčinou posunutá vnitřní přepážka a zákrok se dopředu nedomluví s ORL lékařem a neprovede se v jedné době s kosmetickou operací. To se však dopředu dovíte v rámci předoperačního vyšetření a budete se moci včas rozhodnout.

Co se týče spokojenosti s celkovým výsledkem: celkově statisticky existuje přibližně 5% pacientů, kteří (společně se svým chirurgem) mají pocit, že tvar nosu po 9-12 měsících není takový, jak by si představovali. To se většinou stává u nosů, které prodělaly vážné zranění nebo předchozí chirurgický zákrok. V takovýchto situacích můžou být k dosažení nápravy nutné další zákroky. Avšak je třeba upozornit na to, že pokud se provádí sekundární (po předchozí operaci) nebo opravný zákrok, lze očekávat větší výskyt komplikací a vyšší stupeň nejistoty s ohledem na konečné výsledky.

Jak dlouho trvá návrat k normálu?

Většina pacientů raději nevychází na veřejnost, dokud mají nasazenu sádru a mají velké otoky a modřiny. To trvá maximálně dva pracovní týdny. Po této době je možno začít chodit do práce a postupně zahájit i své ostatní denní činnosti. Zbytkové otoky a pooperační následky lze obvykle docela snadno zamaskovat make-upem. Většina lidí se vrací do práce po přibližně 10 dnech. I když i po této době může přetrvávat ještě mírný otok, většina lidí si jej ani nepovšimne. 2 týdny po sundání sádry je vhodné si lepit sádru ještě na spaní, aby se nos v noci chránil v době, kdy je možné se do něj nechtěně bouchnout. Šest týdnů od zákroku doporučujeme omezit fyzickou námahu a cvičení, solária a sauny. Po dobu 3 měsíců se budete muset vyhýbat kontaktním sportům než se zcela spolehlivě a úplně zahojí nosní kosti. Citlivost nosu se upraví do 3 měsíců od operace. Než se nos zcela usadí, může uplynout doba mezi 6-12 měsíci od operace. Pokud se jednalo o reoperaci nosu, pak se vše může o něco prodloužit.

Plastická operace nosu - shrnutí

Poté co jsme popsali řadu možných následků plastiky nosu, je třeba, abyste si uvědomili, že naprostá většina zákroků proběhne podle plánu. Šance, že budete se zákrokem spokojení, je vynikající. Je si však třeba uvědomit, že budete muset přežít a zvládnout přechodné období, kdy výsledky nebývají ihned viditelné, ba naopak můžete dokonce být v počátečních fázích s výsledkem nespokojeni. Bývá to z důvodů nezvyku na svůj nový vzhled komplikovaný ještě počátečními otoky! Jakmile však vše odezní, tím, že pacienti změní nejvýraznější rys na svém obličeji, dojde často také ke zvýšení sebevědomí, zlepšení vnímaní vlastního těla a celkové pohody.

Ceník - plastická operace nosu

 
  • Nos - plastická operace nosu
    20 800Kč - 49 900 Kč
Kompletní ceník služeb
 

Konzultace zdarma

Máte dotaz nebo se chcete objednat na konzultaci, neváhejte nás kontaktovat. Tel. +420 596 123 854 nebo...